Google'a Öner

VIDEO
 • BULGARİSTAN HAKKINDA HERŞEY - 07/08/2015
 • Yüzme havuzu, voleybol-basketbol sahaları, kürek sporu, yelkenli su sporları, tenis kortları, jimnastik, fitness center, step, kayak gibi birçok spor alanında öğrencilere kendilerini geliştirme fırsatı verilmektedir. Ayrıca Plovdiv’e 1 saat mesafede olan Pamporovo Kayak Merkezi ve Sofya’ya 1 saat mesafede olan Borovets Kayak Merkezi olimpik standartlarda olup, dünyanın dört bir tarafından turist almaktadır ve bu merkezlerde öğrencilerin kayak sporunu öğrenme ve uygulama imkânları oldukça kolaydır. Türkiye – Bulgaristan Eğitim İlişkileri

  1992 - 2005 eğitim-öğretim yıllarında ülkemizde 1099 öğrenci devlet burslusu statüsünde öğrenim görmüşler,

  317'sinin   çeşitli  nedenlerle bursu kesilmiş, 328 öğrenci mezun olmuş, 454 öğrenci ise çeşitli üniversitelerimizde öğrenimlerine devam etmektedirler.
   

  Bulgaristan'ın Türkiye'ye Yakınlığı 

  Bulgaristan bilindiği gibi komşu ülkemizdir. İstanbul – Bulgaristan kapı kule sınırı 600 km’dir. İstanbul’dan ve Bulgaristan’dan karşılıklı olarak saat başı otobüs bulmak mümkündür.

  Otobüs ücretleri kişi başı 45 TL civarındadır. Ayrıca Sofya şehrindeki havaalanından uçakla 1 saatte İstanbul’a ulaşım sağlanabilmektedir.

   
  Bulgaristan Yemekleri
  Bulgaristan komşu ülkemiz olduğu gibi aynı zamanda ülkemizle çok fazla kültür etkileşimi olan bir ülkedir. Bulgaristan’da yaşayan Türk nüfus bizim yöresel yemeklerimizi de Bulgar kültürüne ilave etmiştir. Dışarıda Türk restoranlarını kolayca bulabilir, ayrıca Sortur şirketine ait olan Plovdiv’de bulunan sadece Türk yemekleri yapan Daphne Restorantımızdan öğrenci indirimizle yemeklerinizi alabilirsiniz.

   

  Bulgaristan'da Spor

   

  Bulgaristan’da eğitim gören TC uyruklu öğrenciler, Bulgaristan’ın geniş spor imkanlarından da faydalanabilirler. Yüzme havuzu, voleybol-basketbol sahaları, kürek sporu, yelkenli su sporları, tenis kortları, jimnastik,fitness center, step, kayak gibi birçok spor alanında öğrencilere kendilerini geliştirme fırsatı verilmektedir. Ayrıca Plovdiv’e 1 saat mesafede olan Pamporovo Kayak Merkezi ve Sofya’ya 1 saat mesafede olan Borovets Kayak Merkezi olimpik standartlarda olup, dünyanın dört bir tarafından turist almaktadır ve bu merkezlerde öğrencilerin kayak sporunu öğrenme ve uygulama imkânları oldukça kolaydır. 
   
  Diğer Bilgiler
   
   
  Adı :  BULGARISTAN                           
   
  Resmi adı : Bulgaristan Cumhuriyeti
  Konumu: Güneydogu Avrupa, Balkan Yarimadasi

  Yüzölçümü: 110.993,6 km²

  Baskenti: Sofya

  Bağımsızlık Tarihi: 22 Eylül 1908

  Ulusal Tatil Günü: Bagimsizlik Günü, 3 Mart (1878)

  Anayasa: 12 Temmuz 1991

  Nüfus: 7 973 671 (2001)

  Oy Verme: 18 yas ve üzeri Bulgaristan vatandaslari

  Etnik Dağılım: Bulgar %83.6, Türk %9.5, Roma %4.6, Diger %1.5

  Diller: Bulgarca, etnik azinlik dilleri

  Dinler: Bulgar Ortodoks %84, Müslüman %12, Musevi %1, Katolik, Protestan, Gregoryen-Ermeni

   

  Coğrafya

  Konumu: Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz'in kıyısında, Romanya ve Türkiye arasında

  Cografi Koordinatlari: 43 00 Kuzey, 25 00 Dogu

  Yüzölçümü:

  toplam: 110.910 km²

  kara ile kaplı alan: 110.550 km²

  su ile kapli alan: 360 km²

  Kıyasmalı yüzölçüm: Tennessee'den biraz daha büyük

  Ülke sınırları :

  toplam: 1.808 km

  Sınırdas ülkeler: Yunanistan 494 km, (Eskiden Yugoslavya'ya bagli olan) Makedonya 148 km, Romanya 608 km, Sirbistan ve Daglik Karadag 318 km (hepsi Sirbistan'la), Türkiye 240 km

  Kıyı şeridi uzunlugu: 354 km

  Deniz bilgileri:

  hemhudut alan: 24 deniz mili

  harici ekonomik alan: 200 deniz mili

  kıta sahanlıgı : 12 deniz mili

  Iklım: iliman; kislar soguk ve yagisli; yazlar sicak ve kurak

  Arazi: Yogunlukla daglik, kuzeyde ve güneydoguda alçak alanlar mevcut

  Belli başlı yükseklikler:

  en alçak nokta: Karadeniz 0 m

  en yüksek nokta: Musala 2.925 m

  Dogal kaynaklar: boksit, bakir, kursun, çinko, kömür, kereste, tarima elverisli topraklar

   

  Siyasi Sistem

  Bulgaristan yasama, yürütme ve yargi erklerinin ayriligi temeli ile yönetilen parlamenter bir cumhuriyettir. Ülkenin en üst düzey kanunu anayasadir.

  Cumhurbaşkanı

  Cumhurbaskani devletin basidir ve ordularin baskomutanligi, Milli Güvenlik Konsey Baskanligi gibi genel yetkilere sahiptir. Cumhurbaskaninin sorumluluk ve yetkileri arasinda atamalarda bulunmak, rütbe ve nisan takmak; kentlere, köylere ve cografi yerlere isim vermek, meclisten geçen yasalari resmi gazetede yayimlatmak ve söz konusu yasalara iliskin erteleme, veto etme gibi girisimlerde bulunmak da yer alir. Cumhurbaskani halk tarafindan dogrudan seçim ve genel oy ile bes yilda bir ve üst üste en fazla iki kez seçilir. Cumhurbaskanina cumhurbaskani yardimcisi yardimci olur.

  Cumhurbaskani: Plevneliev (22 Ocak 2013'den beri)

   

  Yürütme

  Yürütme görevi Bakanlar Kurulu'na aittir. Ulusal Meclis kabineyi kurmakla görevli basbakani dört yillik bir dönem için seçer. Basbakan Ulusal Meclis'e kabinede degisiklik yapilmasini teklif edebilir. Bakanlar Kurulu, bulunduklari yönetim birimlerde (bölgelerde) yürütme erkini temsil eden bölgesel valileri atar. Bakanlar Kurulu bütün bakanlardan ve bakanlarla es düzeyde yetkiye sahip komitelerin baskanlarindan olusur. Ülkedeki en yüksek yürütme organi olusunun yanisira bakanlar kurulu yasama ile ilgili çesitli islerin - kararnameler, yönetmelikler, düzenlemeler, önergeler ve talimatnameler - uyarlanmasi ile yürütülmesinden, yasa taslaklari hazirlayip bunlarin meclise gönderilmesinden ve onaylanan yasalarin yürürlüge konmasindan sorumludur. Ulusal Meclis güven oylamasi ile kabineyi düsürme yetkisine sahiptir.

  Basbakan: Boyko Borisov (ocak  2015'den beri)

  Yasama

  Yasama gücü dört yillik genel seçimlerle yenilenen Ulusal Meclis'inelindedir. Yetki ve gücünü anayasadan alip yasalar ve önergeler üzerine görüsmeler yaparak çesitli yasal düzenlemeler gerçeklestiren Ulusal Meclis Sofya'da toplanir.

  Duyuru Arşivi

 • VARNA DENİZ HARP AKADEMİSİ NDE UZUNYOL GEMİ KAPTANLIGI PROGRAMI KAYITLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR
 • VARNA YÖNETİM BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ-CARDİFF METROPOLİTAN ÜNİVERSİTELERİ ÇİFT DİPLOMA FIRSATI İLE SINAVSIZ DİREK DENKLİK
 • ULUSAL MÜZİK AKADEMİSİ KAYITLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR.
 • YURTDIŞINDA LİSE OKUYANA TÜRKİYE DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTE..
 • BULGARİSTAN HAKKINDA HERŞEY
 • MUTFAK SANATLARI AKADEMİSİ KAYITLARA BAŞLADI
 • SOFYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDE LOJİSTİK MÜHENDİSLİGİ İNGİLİZCE BÖLÜMÜ AÇILMIŞTIR.KAYITLAR DEVAM EDİYOR.
 • SOFYA TODOR KABLESHKOV TRANSPORTH UNİVERSİTESİNDE YOL İNŞAAT MÜHENDİSLİGİ TAMAMLAMA PROGRAMI KAYITLARI DEVAM ETMEKTEDİR.
 • SOFYA KLIMENT OHRİDSKİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İNGİLİZCE KAYITLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR.
 • 2013-2014 SOFYA LUBEN KARAVELOV YÜKSEK İNŞAAT VE MİMARLIK ÜNİVERSİTEMİZDE İNŞAAT MÜHENDİSLİGİ TAMAMLAMA PROGRAMINA KAYITLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR.
 • Bulgaristan Eğitim Bakanlığı'nın Yeni Öğretim Kanunu
 • Uzakyol Vardiya Mühendisliği Eğitimi
 • Sofya Teknik Üniversitesi Mühendislik Tamamlama Programı Kayıtlarımız Başlamıştır