• https://www.facebook.com/universium.com.tr/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=https://wa.me/905558042871
  • https://www.instagram.com/universiumbg/
  • https://www.youtube.com/channel/UCrSnHuG647MiQYKxZyTds_w
AVRUPA'DA EN HESAPLI EĞİTİM VE YAŞAM

Bulgaristan’da Yaşam

Yaşam Maliyetleri

Yurtdışı eğitim bütçe hesabı yapılırken üniversiteye ödenen eğitim ücreti kadar yaşam maliyeti de önemlidir. Bulgaristan Avrupa birliği dahilinde eğitim ve yaşam maliyetleri bakımından en hesaplı eğitim destinasyonudur. 

Bulgaristan’da yaşayan bir üniversite öğrencisinin ortalama yaşam maliyeti 300 Eur’dur. Öğrencinin sosyal harcamalarına bağlı olarak bu tutar artabilir ve azalabilir. Bulgaristan’da yaşam maliyetleri konusunda referans olabilecek ve sizlere fikir verecek bazı harcama kalemlerini sizler için listeledik. Güncel maliyetleri Numbeo.com‘dan takip edebilirsiniz.

Konaklama

Universium olarak öğrencilere okul kayıt işlemleri hizmeti yanı sıra uygun fiyalar ile konaklayabilecekleri güvenli, hijyenik ve eğitim görecekleri okullara yakın yurt ayarlamalarını da yapıyoruz.

Sofya’da Konaklama

Öğrenci yurt ücretleri; elektrik, su dahil, yemek hariç ortalama 100-110 Eur civarındadır. Yurt odaları iki kişilik olup karma değil kız ve erkek öğrenciler ayrı kısımlarda kalırlar. Odalar; yatak, elbise dolabı, çalışma masası ve sandalye gibi demirbaşlara sahiptir. Ayrıca her bir odanın içinde kendine ait banyo ve tuvaleti mevcuttur.

Yurdun yemekhanesi Türk öğrencilerin hassasiyetlerine ve damak tadlarına uygun yemekler çıkarır. Dileyen öğrenciler elektrikli ocak, çay ve kahve makinaları satın alıp odalarında kullanabilirler. Bu sayede öğrenciler sabah kahvaltılarını ve acil beslenme ihtiyaçlarını odalarında giderebilirler.

Yeni öğrencilere tavsiyemiz konaklamaya yurtlarda başlayıp ilerleyen yıllarda kiralık dairelere geçmeleridir. Bu sayede öğrenciler daha yoğun sosyal ilişkiler içinde olabilir ve bilmedikleri bir ülkeyi daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.
Gerek hazırlık öncesi gerekse hazırlık eğitimini tamamlamış fakülte öğrenciler kiralık dairelere çıkmak istediklerinde güvenilir gayrimenkul danışmanlarına yönlendiriyoruz. Aylık ortalama ev kiraları okula yakınlık mesafesi ve metre kare ölçüsüne göre 300-400 Eur’dur.

Varna’da Konaklama

Varna şehrinde eğitim görecek öğrenciler okul yurtlarında kalabilecekleri gibi Varna’nın bir turizm beldesi olmasından ve eğitim öğretim döneminde turist olmamasından dolayı yurt hizmeti veren yıldızlı otellerde de yine yurt ücretine konaklayabilmektedir.

Ayrıca kiralık dairede konaklamak isteyen öğrenicileri de güvenilir gayrimenkul danışmanlarına yönlendiriyoruz. Varna’da ev kiraları Sofya ile kıyaslandığında daha ekonomiktir. Varna’da aylık ortalama ev kiraları metre kare ölçüsüne göre 200-300 Eur’dur.

Svishtov’da Konaklama

Tuna Nehri kıyısında yerleşik Svishtov Üniversitesi diğer adıyla D.A. Tsenov Ekonomi Akademisi’nde işletme, bankancılık, Finans ve sigorta gibi bölümler mevcuttur. Yıllık lisans eğitim ücreti 1520 Eur’dur.
Okulun kendisine ait yurt binasında 2 kişilik odalarda kişi başı aylık 55 Eur ücrete konaklayabilirsiniz.  Odada tek kalmak isterseniz aylık 110 Eur ödemeniz yeterlidir.
  
662 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın