• https://www.facebook.com/universium.com.tr/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=https://wa.me/905558042871
  • https://www.instagram.com/universiumbg/
  • https://www.youtube.com/channel/UCrSnHuG647MiQYKxZyTds_w
BULGARİSTAN HAKKINDA HER ŞEY

Türkiye – Bulgaristan Eğitim İlişkileri

1992 - 2005 eğitim-öğretim yıllarında ülkemizde 1099 öğrenci devlet burslusu statüsünde öğrenim görmüşler,

317'sinin   çeşitli  nedenlerle bursu kesilmiş, 328 öğrenci mezun olmuş, 454 öğrenci ise çeşitli üniversitelerimizde öğrenimlerine devam etmektedirler.

Bulgaristan'ın Türkiye'ye Yakınlığı

Bulgaristan bilindiği gibi komşu ülkemizdir. İstanbul – Bulgaristan Kapı Kule sınırı 600 km’dir. İstanbul’dan ve Bulgaristan’dan karşılıklı olarak saat başı otobüs bulmak mümkündür.

Otobüs ücretleri kişi başı 340 TL civarındadır. Ayrıca Sofya şehrindeki havaalanından uçakla 1 saatte İstanbul’a ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra demiryolu ulaşımı  ile de gitmek mümkündür. İstanbul Sofya Ekspresi ile yaklaşık 12 saat sürmektedir. Halkalı, Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya güzergahında ilerleyen tren İstanbul’dan 21.40’ta kalkıp Sofya’ya 09.35’te varırken, Sofya’dan 18.30’da hareket ederek İstanbul’a 05.34’te ulaşmaktadır.

Bulgaristan Yemekleri

Bulgaristan komşu ülkemiz olduğu gibi aynı zamanda ülkemizle çok fazla kültür etkileşimi olan bir ülkedir. Bulgaristan’da yaşayan Türk nüfus bizim yöresel yemeklerimizi de Bulgar kültürüne ilave etmiştir. Dışarıda Türk restoranlarını kolayca bulabilir, ayrıca Sortur  BG şirketine ait olan Plovdiv’de bulunan sadece Türk yemekleri yapan Daphne Restorantımızdan öğrenci indirimizle yemeklerinizi alabilirsiniz.

 Bulgaristan'da Spor

 

Bulgaristan’da eğitim gören TC uyruklu öğrenciler, Bulgaristan’ın geniş spor imkanlarından da faydalanabilirler. Yüzme havuzu, voleybol-basketbol sahaları, kürek sporu, yelkenli su sporları, tenis kortları, jimnastik,fitness center, step, kayak gibi birçok spor alanında öğrencilere kendilerini geliştirme fırsatı verilmektedir. Ayrıca Plovdiv’e 1 saat mesafede olan Pamporovo Kayak Merkezi ve Sofya’ya 1 saat mesafede olan Borovets Kayak Merkezi olimpik standartlarda olup, dünyanın dört bir tarafından turist almaktadır ve bu merkezlerde öğrencilerin kayak sporunu öğrenme ve uygulama imkânları oldukça kolaydır.  
  
Diğer Bilgiler
  
  
Adı :  BULGARİSTAN                           
 
Resmi adı : Bulgaristan Cumhuriyeti

Konumu: Güneydoğu Avrupa, Balkan Yarimadasi

Yüzölçümü: 110.993,6 km²

Baskenti: Sofya

Bağımsızlık Tarihi: 22 Eylül 1908

Ulusal Tatil Günü: Bağimsızlık Günü, 3 Mart (1878)

Anayasa: 12 Temmuz 1991

Nüfus: 7 973 671 (2001)

Oy Verme: 18 yas ve üzeri Bulgaristan vatandasları

Etnik Dağılım: Bulgar %83.6, Türk %9.5, Roma %4.6, Diger %1.5

Diller: Bulgarca, etnik azınlık dilleri

Dinler: Bulgar Ortodoks %84, Müslüman %12, Musevi %1, Katolik, Protestan, Gregoryen-Ermeni

 

Coğrafya

Konumu: Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz'in kıyısında, Romanya ve Türkiye arasında

Cografi Koordinatlari: 43 00 Kuzey, 25 00 Dogu

Yüzölçümü:

toplam: 110.910 km²

kara ile kaplı alan: 110.550 km²

su ile kapli alan: 360 km²

Kıyasmalı yüzölçüm: Tennessee'den biraz daha büyük

Ülke sınırları :

toplam: 1.808 km

Sınırdas ülkeler: Yunanistan 494 km, (Eskiden Yugoslavya'ya baglı olan) Makedonya 148 km, Romanya 608 km, Sırbistan ve Daglık Karadağ 318 km (hepsi Sırbistan'la), Türkiye 240 km

Kıyı şeridi uzunlugu: 354 km

Deniz bilgileri:

hemhudut alan: 24 deniz mili

harici ekonomik alan: 200 deniz mili

kıta sahanlıgı : 12 deniz mili

Iklım: iliman; kislar soğuk ve yağıslı; yazlar sıcak ve kurak

Arazi: Yoğunlukla dağlık, kuzeyde ve güneydoğuda alçak alanlar mevcut

Belli başlı yükseklikler:

en alçak nokta: Karadeniz 0 m

en yüksek nokta: Musala 2.925 m

Dogal kaynaklar: boksit, bakır, kursun, çinko, kömür, kereste, tarıma elverisli topraklar

 

Siyasi Sistem

Bulgaristan yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrılıgı temeli ile yönetilen parlamenter bir cumhuriyettir. Ülkenin en üst düzey kanunu anayasadır.

Cumhurbaşkanı

Cumhurbaskani devletin basidir ve ordularin baskomutanligi, Milli Güvenlik Konsey Baskanliği gibi genel yetkilere sahiptir. Cumhurbaskaninin sorumluluk ve yetkileri arasinda atamalarda bulunmak, rütbe ve nisan takmak; kentlere, köylere ve cografi yerlere isim vermek, meclisten geçen yasalari resmi gazetede yayimlatmak ve söz konusu yasalara iliskin erteleme, veto etme gibi girisimlerde bulunmak da yer alir. Cumhurbaskani halk tarafindan dogrudan seçim ve genel oy ile bes yilda bir ve üst üste en fazla iki kez seçilir. Cumhurbaskanina cumhurbaskani yardimcisi yardimci olur.

Cumhurbaskani: Rumen Georgiev Rade(22 Ocak 2017'den beri)

 

Yürütme 

Yürütme görevi Bakanlar Kurulu'na aittir. Ulusal Meclis kabineyi kurmakla görevli basbakani dört yıllık bir dönem için seçer. Basbakan Ulusal Meclis'e kabinede degisiklik yapılmasini teklif edebilir. Bakanlar Kurulu, bulunduklari yönetim birimlerde (bölgelerde) yürütme erkini temsil eden bölgesel valileri atar. Bakanlar Kurulu bütün bakanlardan ve bakanlarla es düzeyde yetkiye sahip komitelerin baskanlarından olusur. Ülkedeki en yüksek yürütme organi olusunun yanisira bakanlar kurulu yasama ile ilgili çesitli islerin - kararnameler, yönetmelikler, düzenlemeler, önergeler ve talimatnameler - uyarlanmasi ile yürütülmesinden, yasa taslaklari hazırlayıp bunların meclise gönderilmesinden ve onaylanan yasaların yürürlüge konmasından sorumludur. Ulusal Meclis güven oylamasi ile kabineyi düsürme yetkisine sahiptir.

Basbakan: Simeon Saxe-Coburg-Gotha (Temmuz 2001'den beri)

Yasama

Yasama gücü dört yillik genel seçimlerle yenilenen Ulusal Meclis'inelindedir. Yetki ve gücünü anayasadan alip yasalar ve önergeler üzerine görüsmeler yaparak çesitli yasal düzenlemeler gerçeklestiren Ulusal Meclis Sofya'da toplanir.


Etiketler: Bulgaristan Üniversitelerinde Eğitim, Bulgaristan üniversiteleri, bulgaristanda üniversite, Bulgaristan üniversiteler, Bulgaristan Eğitim, Bulgaristan'da eğitim, bulgaristan egitim, bulgaristanda egitim, bulgaristan universiteleri, bulgaristanda yaşam, bulgaristan vize, bulgaristan yatay geçiş, bulgaristanın yakınlığı, bulgaristan egitim avantajları, bulgaristanda universite egitimi, bulgaristan sofya teknik, bulgaristan gabrovo teknik, bulgaristan sofya tıp, bulgaristan varna tıp, bulgaristan varna teknik, bulgaristan egitim firmaları, bulgaristan yurt disi egitim danismanlik, bulgaristan danışmanlık, bulgaristanda yasam, bulgaristan yaşam, bulgaristan hakkında herşey, bulgaristan'da spor, bulgaristan yemekleri, mühendislik tamamlama 2011, gabrovo mühendislik tamamlama, sofya mühendislik tamamlama, muhendislik tamamlama programı, egitimde bulgaristan, egitimde bulgaristan, universium, universium danışmanlık, sortur, universium sortur, universium sortur danışmanlık,varna deniz harp akademisi, bulgaristan uzak yol vardiya mühendisliği, varna uzakyol vardiya mühendisliği, bulgaristanda lisans tamamlama, bulgaristan lisan tamamlama, bulgaristan myo mezunlarına müjde, bulgaristan'da lisans, bulgaristan üniversite eğitimi, bulgaristan master, bulgaristanda yüksek lisans, bulgaristanda tıp, bulgaristanda mühendislikler, bulgaristan mühendislik, bulgaristan eczacılık, bulgaristan hukuk, bulgaristan uluslar arası ilişkiler, bulgaristan gemi mühendisliği


  
5431 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın